Magyar királyok, uralkodók

királyok Nagy vállalkozásba fogtunk most induló, 26 kötetes sorozatunkkal.
Közreadni az összes magyar király és fejedelem történetét - méghozzá könnyed, olvasmányos stílusban, lehetőleg kerülve az e témákra oly sokszor jellemző, száraz előadásmódot. Felkelteni a 21. század olvasójának érdeklődését e régen élt, jelentős személyek iránt, akik közt volt kiváló politikus, nagy államférfi, esendő ember is.

Igyekszünk bemutatni és közel hozni őket az olvasóhoz. És nemcsak őket magukat, hanem egész korukat, azokat a viszonyokat, amelyek között éltek, a mai ember számára sokszor nehezen elképzelhető szokásokat, életmódot. És talán azt bizonyítani, hogy a történelem nem unalmas, száraz tudomány: korunk számára is hordoz érdekességeket, tanulságokat, időnként meglepő párhuzamokat.

Sorozatunk az őstörténet ködbe vesző századaiban kezdődik, végigvezet a magyar középkoron, az Árpád-házi királyok hosszú során. Majd tovább, az Anjouk, Zsigmond és Mátyás korán át, a szétszakadt országban regnáló fejedelmek idejéig, végül bemutatjuk a Habsburgokat, akik az uralkodói címet viselték egészen a magyar királyság felbomlásáig, 1918-ig.

Izgalmas felfedezéseket és jó szórakozást kívánunk minden kedves olvasónknak!

Árpád és Géza fejedelmek
Honnan jöttek a magyarok, milyenek voltak, hogyan éltek? A korabeli magyar "állam" szervezete, a nemzetségek, a törzsek, mindennapi élet, kalandozások, és persze Árpád és Géza fejedelmek élete, sorsa.

István és Orseolo Péter
István születése, megkeresztelése, férfivá érése, házassága, a királyi cím és a korona megszerzése, küzdelem Koppánnyal. István, a király és az Egyház szerepe a kereszténység elterjesztésében, harc a régi, pogány magyar szemlélettel. István élete és harcai. Imre herceg neveltetése és halála. István rossz döntése utódja személyéről. "Velencei Péter" kalandos, de sikertelen élete, többszöri visszatérése a magyar trónra, erőszakos halála.

Aba Sámuel, I. András, I. Béla.
Az ellenkirályok kora. Trónvetélkedések, belháborúk. Két évtized harcai közben bemutatjuk a feudális államot, az Egyház térnyerését, a magyar ősvallást és a táltosokat. Pogány felkelések, német támadások, Búvár Kund története, háború Bizánccal.

Salamon, I. Géza, I. (Szent) László
Salamon volt az egyik legfurcsább király, aki valaha is uralkodott Magyarhonban, élete végén pedig máig megmagyarázhatatlan módon eltűnt és soha többé nem került elő sem élve, sem holtan. Német háborúk, összeesküvések, belharcok. A külföldön született I. Géza kalandos gyermekkor után ereszt itthon gyökeret. Háború a "felperzselt föld" taktikájával. Szent László élete a hit, a vallás jegyében, küzdelem a papi nőtlenségért.

Könyves Kálmán és II. István
Harcok az Adriáért, Dalmáciáért. Kálmán király küzdelmei betegségei ellen, és az ország érdekében. A híres felszarvazási-ügy és következményei. Tragikus magánélete nem akadályozta abban, hogy építse az országot. Fia, II. István mindezt tovább vitte, ugyanakkor elveszítette Dalmáciát, háborúk orosz földön, a nagyurak lázadása.

Vak Béla és II. Géza.
Apa és fia megvívták a maguk privát és állami harcait, háborúit. A gyermekként megvakított férfi és szerb felesége hamarosan rémuralmat vezettek be, de "helyre tették" a főurakat és erősítették az országot. Egy érzelmes, nem látó férfi mint erőskezű, sőt kegyetlen király - a magyar paradoxon. Fia, Géza fél életében Kálmán király állítólagos orosz fia (fattya?) ellen küzdött. Testvérével, Istvánnal is folyton hadakoznia kellett, az országot polgárháború dúlta fel.

III. István, III. Béla, Imre és III. László.
Hozzátehetnénk a névsorhoz: "és ellenkirályaik", mert szinte mindegyiknek akadtak az országban, sőt családon belüli riválisaik, akik a trónért vetélkedtek. Hőstettek, háborúk, különös házasságok. A kötet méltán viselhetné a "lázadások kora" alcímet is.

II. András és IV. Béla
Apa és fia, akik kezdetben szemben álltak egymással, sőt háborút is viseltek. András 30 évig ült a trónon és minden pénzt elköltött. Az ő egyik felesége volt a Bánk bánból ismert Gertrudis. Egy álmodozó, aki egy Ibériától Bizáncig terjedő magyar birodalmat. A fia, Béla pedig szembefordult a világi és az egyházi elittel, és véres aratást rendezett anyja gyilkosai között, majd a tatárjárás után ismét felépítette az országot. Kalandjai ezzel nem értek véget.

V. István, IV. (Kun) László és III. András
Három egymástól nagyon eltérő élet annak ellenére, hogy az első kettő apa és fia volt. Ember- és gyermekrablások korszaka ez, Kun Lászlót életében négyszer rabolták el, kétszer mint gyermeket. És a színen már fel-feltűnnek a Habsburgok is . . . IV. László elrontott élete, hadakozásai, kun szimpátiái, amelyek végül fiatalon a vesztét okozták. András király az első (és utolsó . . .) Árpád-házi király, aki Nyugaton született, igen kalandos életútja volt már az apjának is, aki sohasem járt magyar földön. András tizenegy éves uralma fejezi be a magyar trónon az Árpád-házi magyar királyok sorát.

Károly Róbert és Nagy Lajos
Paradox, hogy Magyarország igazi középkori, európai nagyhatalommá nem a magyar, hanem a francia Anjou-k uralma alatt vált. Mindkét király új eszméket és gyakorlatot honosított meg az országban. Károly Róbert még idegennek számított, tíz évig küzdött a magyar trónért, nem válogatott az eszközökben - igaz, ellenfelei sem. Lajos azonban már igazi magyar király lett, aki élete első felében számos külországi háborút vívott, majd itthon épített és gyarapított.

Mária, Zsigmond és Albert.
Nagy Lajos lánya, Luxemburgi Zsigmond, a német-római császár fia, majd az ő fia, az első Habsburg a magyar trónon - mindegyikük élete bővelkedett a kalandokban, utazásokban, erőszakban, polgárháborúkban. Ugyanakkor a művelődés is terjedt az országban, erősödött a törvényesség, fejlődött a külkereskedelem, mindez együtt élt a lovagkorral és a lovagi eszmékkel. Viaskodások a mindenkori király és a nemesség, elsősorban a főurak által vezetett "ligák" között. Ez egyben a sokszor majd két évtizeden is átnyúló trónviszályok korszaka.

V. László és Ulászló.
Ebben a kötetben már komoly helyet foglalnak el a Hunyadiak is, bár még Mátyás nélkül. A trónviszályok korában Habsburg Albert király fia, V. László a rossz szellem, ő a főgonosz. Ő az, aki kivégezteti Hunyadi Lászlót és fogságba hurcolja a kis Mátyást. De közben pár évig egy lengyel Ulászló is uralkodik itt, mígnem odaveszik Várnánál. Az ország a török veszedelemtől fél, ám az urak semmit sem tesznek ellene, Hunyadi János magára marad. Hamvába holt keresztes hadjárat, pénztelenség - ez Magyarország sorsa akkor.

I. (Hunyadi) Mátyás.
A király, aki meglepte nemcsak a magyarokat, de a külföldet is. Itthon egy tizenöt éves gyereket koronáztak meg, mert azt remélték, gyámok által kézben tarthatják. De kiderült, komolyan veszi címét és máris szétcsapott ellenségei és "jóakarói", sőt saját rokonai között is. Nagy király lett belőle, aki a humanizmus és a reneszánsz jeles képviselője lett nemcsak itthon, de egész Európában is. A legműveltebb magyar király, aki nem riadt vissza a háborúktól sem.

II. Ulászló, II. Lajos és I. (Szapolyai) János.
Ez a három ember szinte egymás mellett élt, hol barátok, hol ellenfelek voltak, együtt hadakoztak törökök és mások ellen. Az egyik erőtlen volt ("Dobzse László"), akinek minden mindegy volt már. A fiát, Lajost meg az urak elrontották, hogy a nevében, de helyette uralkodhassanak. A harmadik egy számító főúr, aki bár leverte a Dózsa-féle parasztfelkelést, Mohácstól távol tartotta magát, később pedig összebarátkozott a török szultánnal és annak támogatásával lett ő az utolsó magyar király.
Három eltérő életút, amelyek mégis a hatalom jegyében, annak birtoklásával értek véget.

I. Ferdinánd, Miksa, Rudolf.
Három Habsburg, mégis milyen óriási különbségek voltak közöttük! Mások mint emberek, mások a csatatéren, és más volt a Magyarországhoz való viszonyuk is. Ahhoz az országhoz, amelyet látni sem akartak, amelyet folyton lázadó, engedetlen tartománynak hittek és akartak látni. A törökkel alig szálltak szembe, hagyták, hogy a magyarok három országban éljenek. Ugyanakkor érdekes, színes egyéniségek.

II. Mátyás, II. Ferdinánd, III. Ferdinánd.
Nevük unalmas ismétlődése olykor izgalmas egyéniségeket és uralkodási módokat takar. Bár mind Habsburg volt, nem lehet őket egy kalap alá vonni. Ez már a tizenhetedik század, amikor is új eszmék kezdenek áramlani a kontinensen, más a viszony a törökökhöz, létrejöttek a protestáns egyházak, amelyekkel a Habsburgok kitartó, makacs és véres harcokat vívnak. Magyarország sorsa még nem annyira fontos ebben az időben, de érik már a török kiűzése.

I. Lipót és I. József.
Izgalmas korszak ez. Zajlik a katolikus restauráció, a felvilágosodás eszméi hatni kezdenek, de ezek a Habsburgok elvakult vallásüldözők, bigott katolikusok. Ugyanakkor ekkoriban zajlik le a török kiűzése Magyarországról, és nemsokára jön Erdély bekebelezése Bécs által. Ekkor él és teszi a dolgát nálunk Zrínyi Miklós, a költő, felbomlanak a végvárak, megindul valamelyes magyar művelődés. És a korszak végén a Rákóczi-felkelés, a kuruc-labanc ellentétek időszaka jön el.

János Zsigmond, Báthory István és Zsigmond.
Azaz: az erdélyi fejedelmek következnek. Visszamegyünk az időben százhetven évet, amikor a török elfoglalta Budát és megkezdődött a hódoltság kora. Erdély viszonylagos, sokszor csak képzelt, nagyon akart, de nem reális önállósága eredményeképpen a mindenkori szultán engedélyével megválasztott erdélyi fejedelmek időszaka ez. Megismerjük a korabeli erdélyi viszonyokat, az együtt élő négy nemzet (magyarok, székelyek, szászok és románok) kapcsolatait, valamint a címszereplő három fejedelem érdekes életútját, személyiségét.

Bocskai István, Rákóczi Zsigmond, Báthory Gábor.
E három fejedelem Erdélyt összesen is csak nyolc évig uralta. Izgalmas életek, kalandos sorsok - a háttérben pedig felsejlik az Erdélyen kívüli Magyarország története is. Báthory Gábor élettörténete pedig egy rendkívüli, bár felelőtlen ember időszakát hozta meg Erdélynek.

Bethlen Gábor és I. Rákóczi György
Bethlen csaknem maga is megtöltene egy kötetet, rendkívül kalandos életével és politikai fordulataival, amely éppen Erdély aranykorára esett. Mindez nem véletlen és nagymértékben köszönhető neki (is). A törökkel jó viszonyt ápoló, sokszor éppen a törökök között élő fejedelem mesteri ügyességgel forgolódott a diplomáciában is: Erdély európai nagyhatalmak szövetségese lett és a Habsburgokat is féken tudta tartani. Majdnem olyan sokáig uralta a kis országot I. Rákóczi György is, aki nagy gazdaságpolitikus is volt egyben.

II. Rákóczi György, Barcsay Ákos, Kemény János.

Ahány fejedelem, annyiféle út, amelyek mind rányomták bélyegüket Erdély tizenhetedik századi életére, sorsára. Volt közöttük, aki török fogságban is szenvedett, mások hihetetlen ügyességgel küzdöttek a saját szabadságukért és Erdély viszonylagos függetlenségéért.

A két Apafi Mihály.
Apa és fia uralkodása negyven évet ölelt fel, annak ellenére, hogy sem az egyik, sem a másik Apafi nem volt az az államférfi, aki tényleg sokat tehetett volna országáért. Amit az egyik nagy nehezen felépített, azt a másik lerombolta, elveszítette, elkótyavetyélte. A későbbi országgyűlések II. Apafi Mihályt eleve a haza ellenségeként kiáltották. Ez az az időszak, amikor a török gyengül, és ezzel fokozatosan elveszíti hatalmát Erdély fölött is. Helyette már ott közeledik a kétfejű sasos bécsi hatalom - a két Apafi pedig egész életében e kettő között vergődik, végső soron bukásra ítélve.

Thököly Imre és II. Rákóczi Ferenc
A kuruckor két kiváló hadvezére, karizmatikus egyénisége, akik közül az első nagyon kedvelte a másodikat, de a második ki nem állhatta az elsőt. Két vezérlő fejedelem, az egyik a másik mostohaapja. Zrínyi Ilona fia és második férje nem sokat cselekedtek együtt, de külön-külön mindkettő sokat tett a magyar függetlenségért. Thököly, a szépfiú, aki nem csak az eszével, de a külsejével is hódított, és Rákóczi, akiről nem csak azt illik tudni, hogy felkelést vezetett Bécs ellen. Előtte és utána igen sok és életveszélyes kalandja volt, és nagy hatást gyakorolt kora politikai életére.

III. Károly és Mária Terézia.
A tizennyolcadik század két Habsburgja sokban különbözött az előzőektől, de abban biztosan nem, hogy Magyarországnak bármiféle függetlenséget akartak volna adni. Az igazi kérdés: milyen helyet foglal el az akkor már "egész Magyarország" (a töröktől visszahódított területekkel és Erdéllyel együtt) a Habsburg birodalmon belül.

II. József, II. Lipót, I. Ferenc
Az osztrák császárok mint magyar királyok sokszor érdekesebbek voltak, mint osztrák vagy cseh uralkodóként. Magyarországhoz kötődtek számos szállal, bár olykor nagyon ellenségesen viselkedtek. Minden császár és magyar király érdekes egyéniség volt, életrajzukban számos meghökkentő adattal és eseménnyel találkozunk. Némelyiknek tragédiák sorozata árnyékolta be magánéletét, mások inkább művészek, mint uralkodók voltak.

V. Ferdinánd, I. Ferenc József, IV. Károly
A sorozat utolsó kötete a magyar reformkortól több, mint nyolc évtizedet ölel fel és természetesen főleg Ferenc Józseffel foglalkozik, ismertetve benne a Monarchia, majd az Osztrák-Magyar Monarchia hétköznapi életét, politikai, gazdasági, történelmi vonatkozásait. Az utolsó magyar király, IV. Károly, tudjuk, igen rövid ideig volt csak trónon, az első világháború végeredménye és a bekövetkező hatalmas változások őt is elsodorták.

Duna International Könyvkiadó

----

26 kötetből álló sorozatot indított el a Duna Kiadó, Magyar királyok és uralkodók címmel, melybe számos légifotója kerül a Civertan Grafikai Stúdiónak.

Olyan helyszínekről készült légifelvételekkel illusztráljuk a sorozatot, melyek szorosan kapcsolódnak a benne megjelenő uralkodókhoz.

Dunakiadó.hu | Civertan.hu


Add a Facebook-hoz
Legfrissebb bejegyzések:
2020-03-25
Elindultak a Mindszenty József Múzeum és Zarándokközpont kivitelezési munkálatai
 | részletek
2015. április 14-én Orbán Viktor miniszterelnök és Balaicz Zoltán Zalaegerszeg Megyei Jogú Város polgármestere aláírták a Modern Városok Program együttműködési megállapodást (ld. 1038/2016....
2019-09-16
Várak.hu mobilalkalmazás
 | részletek
Kedves Barátaink! A már elérhetővé vált a Várak.hu mobilalkalmazás nyilvános teszt változata a Google Play áruházában, mely a következő linken azonnal elérhető: play.google.com...
2019-06-12
A Balatontól csak egy ugrás a bakonybéli monostor
 | részletek
Miközben élvezi a vízpart nyújtotta nagyszerű szolgáltatásokat, biztos, hogy legalább egyszer kirándulni is fog, felfedezni a Balaton-felvidék, a Bakony épített és természeti kincseit. Vegye célba...
»» minden bejegyzés

Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek látványtérképen